Termální jezero

Největší přírodní termální jezero v Evropě vzniklo sopečnou činností asi před 200 milióny let. Již staří Římané znali příjemný účinek a léčebnou sílu vod v okolí Hévízu. Prvé novodobé lázně a přilehlé parky založil maďarský hrabě György Festetics v roce 1796. Hévízské jezero má mnoho tváří, odpovídajících denní době a ročnímu období. Z pramene na dně jezera vyvěrá během 24 hodin 86 miliónů litrů léčebné vody, takže obsah jezera se během 28 hodin zcela vymění.

Chránící val stromů na pokraji jezera, plyny a pára vystupující z jezera a stabilizující vliv jen 6 km vzdáleného Balatonu, vytvářejí v jezerní kotlině speciální léčebné mikroklima. Také intenzivní inhalace plynů a páry těsně nad hladinou přispívá k léčebnému účinku i bez technických přístrojů.

 

 

Dno jezera je pokryto několikametrovou, lehce radioaktivní vrstvou listí a zbytků rostlin, rašeliny a sopečného vřídlového bahna. Léčebné Hévízské bahno (peloid) je na celém světě jedinečné.

 
 

Při chemickém rozboru anorganických částic léčivého bahna byly nalezeny: síran uhličitý, chlorid, jodid, vápník, sodík, hořčík, křemík, železo, hliník a titan. Také vzácný plyn radon má mezi všemi léčebnými prvky zvláštní úlohu. Spolu s léčivým bahnem ulehčuje a zvyšuje látkovou výměnu v těle, oživuje funkci žláz, uklidňuje nervový systém, ovlivňuje léčivé funkce buněk a působí pozitivně na celý organismus svým vyzařováním, které zmírňuje bolesti.

 

Voda teplá 40,4 °C vyvěrá v hloubce 40 m a ani v zimě se na hladině neochladí pod 24 - 26 °C, takže je možné i skvělé zimní koupání. V Hévízu je léčebná sezóna po celý rok!

Na cestě k jezeru, vzdáleném jen 8 minut chůze, se nacházejí některá rehabilitační zařízení, ve kterých se mohou objednat masáže a léčebné úkony.

 

 
 

Při jejich volbě můžeme našim hostům poradit i v českém jazyce. Ve vedlejším domě se nachází léčebná masážní praxe. Masáž celého těla v délce 30 minut stojí v současnosti cca. 120 Kč.

Naše hosty také rádi informujeme o mnohých pamětihodnostech v okolí, výletních možnostech, dobrých restauracích a vinných sklípcích, jakož i o výhodných možnostech nákupů.